Menu zvolené stránky/sekce

Celková navigace

Obsah zvolené stránky

Gymnázium Palackého 191/1

Zpět na výchozí polohu

Byli jsme v Anglii...

03.05.2011 | Kategorie: Obecné | Zaslal: webmaster
Dne 27. března jsme vyrazili na dlouho očekávaný poznávací zájezd do Velké Británie. Informační leták nám sliboval mnohé zajímavosti a nabitý program a jak se ukázalo, nelhal. Před polednem vyjel náš žlutý autobus z Mladé Boleslavi a pokračoval přes SRN a nočním trajektem na ostrovy.

Ještě za tmy jsme se vylodili v Doveru a v brzkých ranních hodinách jsme navštívili královskou observatoř v Greenwich, kde jsme měli možnost pozorovat, jak se Londýn pomalu vynořuje z mlhy. Odvážnější z nás se rozkročili nad nultým poledníkem a vyslali tak své tělo na různé zemské polokoule. Prohlédli jsme si námořní akademii a prošli tunelem pod Temží, abychom se nakonec pomocí nadzemní dráhy dostali do City na prohlídku Toweru a korunovačních klenotů. Zde jsme také využili možnosti poškádlit krkavce a vyfotit se s nejlépe placenými pojídači hovězího na světě. Někteří z účastníků se za pouhých 13 liber vyšplhali do kopule katedrály sv. Pavla a pokochali se nádherným výhledem na město. V podvečer jsme se přesunuli do poněkud ponurého Oxfordu na ubytování v hostelu.

Následující den jsme po vynikající snídani vzali útokem nedaleký Eton se známou prestižní střední školou, kde byly účastnice zájezdu okouzleny zástupem studentů ve fracích a bílých motýlcích, kteří volným krokem spěchali do školy. Následně  jsme poctili návštěvou i královské sídlo Windsor s mimořádně zajímavou expozicí a nádhernou kaplí sv. Jiří. Poté jsme se během tří hodin prokousali zácpou do 6 km vzdáleného RAF muzea v Handonu na okraji Londýna. Zde jsme byli až do zavírací hodiny a měli možnost získat představu o vzdušných bojích Druhé světové války. Přesyceni informacemi jsme se poté vrátili do hostelu, kde jsme si procvičili kuchařské umění při přípravě večeře.

Ráno jsme navštívili město Rochester s jeho loděnicemi, kde jsme podrobili zevrubné prohlídce loď HMS Cavalier a špionážní ponorku Ocelot, kterou nás prováděl zkušený podmořský vlk Norman, jenž na ní 10 let sloužil. Odpoledne jsme se již procházeli po vodním hradu Leeds, obdobě českého Švihova, a v obrovském přilehlém parku, zahrnujícím mimo jiné i vpravdě neprostupný labyrint.

Další den přinesl dle mého názoru nejzajímavější bod programu. Stanuli jsme u proslulého Uffingtonského bílého koně, křídové kresby z 1.stol. n.l., obdivovali Stonehenge, osahali si menhiry v Avebury, prolezli komorové pohřebiště West Kennet Long Barrow a pokochali se pohledem na záhadný kopec Silburry Hill.

Poslední den jsme opět strávili v Londýně. Ti, kteří zde byli poprvé, absolvovali tradiční prohlídku města a ostatní byli vypuštěni vstříc všem jeho možným nástrahám. Nejdříve jsme se vydali po stopách Jamese Bonda, pohrdli ruským kolem London Eye, které nás nepřilákalo ani cenou osmnáct a půl libry za osobu, prošli se po Piccadily a Soho, absolvovali nákup tradičního černého čaje a nakonec jsme na několik málo hodin zakotvili v Britském muzeu, které jen náhodou neprocházelo dnem zkázy. Zde jsme obdivovali neuvěřitelně rozlehlé a výborně

uspořádané expozice starověkých říší a alespoň někteří z nás litovali, že musí tyto sbírky opustit. V půl deváté večer jsme již byli připraveni k odjezdu do Doveru a k plavbě do staré dobré Evropy.

Noční přejezd přes Francii a SRN do České republiky proběhl hladce a kolem páté hodiny odpolední si nás již rodiče přebírali před Domem kultury.

Na závěr bych rád jménem všech zúčastnivších se studentů poděkoval paní profesorce Vedralové za výborně zorganizovaný a obsáhlým výkladem doplněný zájezd.


Zpracoval. Jiří Hambálek (8.B)

Návrat

Ředitelka školy:
RNDr. Jana Pospíšilová
Zástupce ředitele:
Mgr. Radomír Holan
Adresa:
Palackého 191/1
293 01 Mladá Boleslav
tel.: +420 326 321 515
sekretariat@g8mb.cz

g8mb.cz